Mikroklimat
Temperatura powietrza
Zakres: (0 – 60) °C
Temperatura poczernionej kuli
Zakres: (0 – 60) °C
Wilgotność powietrza
Zakres: (20 – 90) %
Prędkość powietrza
Zakres: (0,15 – 5) m/s
Z obliczeniem wskaźników:
– PMV
– PPD
Temperatura powietrza
Zakres: (10 – 60) °C
Temperatura wilgotna naturalna
Zakres: (10 – 60) °C
Temperatura poczernionej kuli
Zakres: (10 – 60) °C
Z obliczeniem wskaźników:
– WBGT
– WBGTeff
Temperatura powietrza
Zakres: (-30 – 10) °C
Temperatura poczernionej kuli
Zakres: (-30 – 10) °C
Wilgotność powietrza
Zakres: (20 – 90) %
Prędkość powietrza
Zakres: (0,15 – 10) m/s
Z obliczeniem wskaźników:
– IREQmin
– IREQneutral
– twc
Mikorklimat umiarkowny
Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej, środowisko umiarkowane charakteryzuje się wartościami PMV od -2,0 do +2,0.
Aby zapewnić komfort cieplny pracownikom, temperatura w pomieszczeniach pracy powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy.
W przypadku pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania ludzi, wartość wilgotności względnej powinna mieścić się w zakresie 40% - 60%.
Pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć pomieszczenia pracy przed niekontrolowanym utratą ciepła i przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz. Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane za pomocą systemów klimatyzacji, powietrze dostarczane przez te systemy musi być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. Klimatyzacja lub wentylacja nie powinny powodować przeciągów, wyziębienia ani przegrzewania pomieszczeń pracy.
Strumień powietrza z nawiewnych urządzeń wentylacyjnych nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym profilaktycznych posiłków i napojów na stanowiskach pracy, gdzie temperatura spowodowana procesem pracy lub warunkami atmosferycznymi, takimi jak nasłonecznienie pomieszczenia, przekracza 28 °C, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpłatne napoje.
Mikroklimat gorący
Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej, środowisko jest uznawane za gorące, gdy wartość wskaźnika PMV wynosi powyżej +2,0.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, na danym stanowisku pracy występującym w środowisku gorącym, należy przeprowadzić badania dotyczące obciążenia za pomocą wskaźnika WBGT, zgodnie z normami obowiązującymi w tej dziedzinie.
Wskaźnik WBGTeff (°C) jest obliczany na podstawie temperatury i jego wartość, nie może przekraczać określonych wartości dopuszczalnych WBGTeff przez cały 8-godzinny dzień pracy. Te wartości zależą od tempa metabolizmu, prędkości powietrza oraz stopnia aklimatyzacji pracownika do środowiska gorącego.
Mikroklimat zimny
Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej, środowisko jest uznawane za zimne, gdy wartość wskaźnika PMV wynosi poniżej -2,0.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, na stanowiskach pracy występujących w środowisku zimnym należy przeprowadzić badania dotyczące obciążenia, wykorzystując dwa wskaźniki: IREQ (Km2/W) oraz twc (°C), zgodnie z normami obowiązującymi w tej dziedzinie.
Wskaźnik IREQmin (Km2/W) umożliwia ogólne ocenienie dopuszczalnego wychłodzenia organizmu i jest funkcją wielu zmiennych, takich jak temperatura otoczenia, prędkość przepływu powietrza, tempo metabolizmu i parametry odzieży ochronnej (takie jak izolacyjność cieplna i przepuszczalność powietrza).
Natomiast wskaźnik twc (°C) określa dopuszczalny czas ekspozycji na środowisko zimne.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym profilaktycznych posiłków i napojów przy pracach na otwartej przestrzeni, w temperaturze poniżej 10 °C, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpłatne napoje. Zgodnie z tym rozporządzeniem, w przypadku wysiłku fizycznego (powyżej 1000 kcal dla kobiet i powyżej 1500 kcal dla mężczyzn) wykonywanego w pomieszczeniach o temperaturze otoczenia poniżej 10 °C lub na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki regeneracyjne.
Zapytaj o naszą ofertę już teraz!
Złóż mailowe zapytania ofertowe i poznaj wszystkie szczegóły!
Adres
Leśna 1a, 47-400 Racibórz
Telefon
+48 730 777 773
laboratorium@soldilab.pl